Комітет рекомендує прийняти законопроект щодо особливостей приватизації об’єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду в цілому як Закон

Секретаріат Комітету з питань економічного розвитку
16 квітня 2025, 09:55

 

Комітет рекомендує Верховній Раді України прийняти в цілому проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей приватизації об’єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду (реєстр. № 12230), підготовлений до другого читання.

Ініціатор законопроекту народний депутат України - заступник Голови Комітету Олексій Мовчан розповідає, що законопроект змінює правила приватизації орендованого державного та комунального майна і пропонує скасувати процедуру викупу орендованого майна з невід’ємними поліпшеннями та запровадити механізм проведення аукціону з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями (фактично з переважним правом).

Важливі положення законопроєкту:

·     Скасування викупу та введення приватизаційних аукціонів набирають чинності через рік після опублікування Закону.

·     Аукціон з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями діє для тих, хто отримав дозвіл на невід’ємні поліпшення до набрання чинності Закону.

·     Орендарі, які отримують дозволи на невід’ємні поліпшення після набрання чинності Закону, можуть приватизувати об’єкт на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень.

·     Розблоковується оцінка майна відразу з дня опублікування Закону, щоб забезпечити реалізацію права на викуп та компенсацію вже зараз».

«Раніше орендарі могли викуповувати таке майно напряму, якщо вкладали в нього кошти, - розповідає Олексій Мовчан. Ця норма скасовується. Тепер приватизація відбуватиметься через аукціон, але з перевагами для орендаря.

Якщо орендар зробив невід’ємні поліпшення – наприклад, капітальний ремонт або модернізацію, яка підвищила вартість майна не менше ніж на 25% – він отримує переважне право викупу за найвищою ціною, запропонованою на відкритих торгах. Якщо він відмовляється або порушує правила, майно переходить до іншого покупця, а орендарю компенсують витрати на поліпшення.

Це рішення дозволяє уникнути тіньових схем і зробити приватизацію прозорою. Тепер головне – щоб об’єкти продавалися відкрито, за ринковими цінами, а держава та громади отримували додаткові надходження до бюджетів."