Дмитро Наталуха: пріоритетом було і лишається - забезпечити потребу армії в людях

Секретаріат Комітету з питань економічного розвитку
30 січня 2024, 12:01


«Бронь - це збільшення військового збору. Саме таку модель ми закладаємо у нашій концепції, -розповідає Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Давайте ще раз - метою бронювання НЕ є конкуренція з мобілізацією за людей.

Пріоритетом було і лишається забезпечення ЗСУ необхідною їм кількістю мобілізованих.

В тому числі - щоб забезпечити ротацію та і взагалі - щоб дати тим, хто служить почуття передбачуваності.

Та у призову, окрім суто людського фактору, є ще один, про який мало хто говорить - економічний.

Це - задача акумулювати фінансові ресурси, щоб сама мобілізація відбулась та у військових був бюджет на покриття своїх потреб.

Адже мобілізація тягне додаткове навантаження на бюджет і для забезпечення її ефективності ми маємо знайти спільне поле із підприємцями, які цей бюджет забезпечують.

Тобто, ще раз - ми шукаємо гроші саме на мобілізацію.

Саме цю задачу і намагається вирішити питання броні, яка є, по факту - певною формою додаткового добровільного податку.

Адже, нагадаю, що ЗСУ - одні з небагатьох, хто ось вже два роки фінансуються НЕ за кошти іноземних партнерів, закордонних донорів чи міжнародних грантів, а в повній мірі і виключно за рахунок саме податків, які сплачують українці.

Тому, питання бронювання - це питання:

а) збереження можливості підприємців надалі фінансувати потреби ЗСУ;

б) кратного збільшення підприємцями цього фінансування за можливості збереження критичних співробітників, які якраз і дозволяють бізнесу збільшити розмір військового збору, який вони платять ЗСУ;

Підсумовуючи простими словами:

1. Першочергова задача - забезпечити потребу армії в людях, в тому числі - щоби дати діючим військовим можливість ротації.

2. Для цього проводиться мобілізація, але і мобілізація як процес, і військо, як бенефіціар цього процесу, потребують грошей.

3. Гроші на мобілізацію готові надати українські підприємці за рахунок сплати значно більшого розміру військового збору, якщо критичні для них співробітники зможуть відповідним чином налаштувати внутрішні бізнес-процеси.

Таким чином, все, що ми намагаємось зробити - це знайти зрозумілий всім прозорий спосіб підтримки мобілізації за рахунок економіки.

Адже у нас у всіх єдиний український інтерес - Перемога.»