Відбулося засідання круглого столу на тему: «Цінова ситуація на ринку борошна та хліба в Україні»

Секретаріат Комітету з питань економічного розвитку
29 листопада 2021, 18:10

   Комітет з питань економічного розвитку, не зважаючи на  кризу та карантинні обмеження, продовжує проводити зустрічі з учасниками ринків критичної продукції, що має значне соціальне значення. Так, сьогодні, 29 листопада 2021 року у Комітеті у режимі відеоконференції відбулося засідання круглого столу на тему: «Цінова ситуація на ринку борошна та хліба в Україні» під головуванням голови підкомітету з питань регуляторної політики Ганни Лічман.
 "У нас складається парадоксальна ситуація: дефіциту не просто немає – цього року Україна зібрала рекордний урожай зернових. Обсяг зібраного зерна задовольняє внутрішній ринок на 100%. А ціни ростуть. Чому?" На засіданні було обговорено це та інші ключові питання:
1. Наявна статистична інформація, цінова політика на ринку, ціна на світових ринках, інтервенції держави на ринок, структура собівартості виробництва продукції.
2. Стан конкурентного середовища на ринку.
3. Державна підтримка аграріїв, виробників, інвестиції в модернізацію виробництва.
      Учасники круглого столу не погоджуються з декларуванням цін і пропонують вдатися до більш активних дій з боку держави щодо регулювання ситуації, адже якщо все полишити на розсуд лише ринку, то ціна на продукцію з істотною соціальною значущістю може значно зрости.  Також пропонувалося зменшити ПДВ для виробників з 20% до 4-5% та знизити для борошномолів та хлібопекарів тариф на природний газ з комерційного до хоча б до такого, за яким паливо продають комунальним підприємствам.
     Експерти ринку пропонували створити інтервенційний фонд.  Останній інструмент, до речі, вже неодноразово був задіяний для вирівнювання балансу цін та пропозицій на внутрішньому ринку. Але запропоновані регуляторні інструменти потребують часу для запровадження. Ситуація ж наразі складається так, що втручання державних регуляторних органів може бути екстремальним, аж до запровадження механізму квотування експорту.
      Підсумовуючи Ганна Лічман резюмувала: «Україна має рекордну врожайність зернових, але вона ніяк не впливає на те, що хліб в Україні може бути дешевшим, а навпаки – саме завдяки зростанню цін на зернові у світі ми маємо зростання вартості хлібу в Україні".