«Цей документ покликаний вирішити проблему непрозорого викупу таких об'єктів, який завдає збитків місцевим бюджетам і стримує ефективний розвиток громад, - розповідає один із авторів законопроекту, заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.
Transparency International Ukraine провела дослідження приватизаційних процесів у громадах. Для аналізу використали дані, отримані від 82 органів місцевого самоврядування у населених пунктах, де в період із 2019 до 2024 року було приватизовано хоча б один об’єкт комунальної власності. Так, викуп є другим за популярністю способом приватизації після аукціонів. Але в таких містах, як Дніпро, Одеса, Суми, Житомир, цей механізм використовується найчастіше. Основні висновки дослідження:
· Вартість об’єктів, приватизованих через аукціони, у середньому на 45% перевищує ціну об’єктів, приватизованих шляхом викупу.
· Понад третина всіх приватизованих об’єктів комунальної власності в Україні була придбана через викуп, однак їхня загальна вартість становить лише чверть від загальної вартості приватизованого майна.
· Через використання неконкурентного механізму викупу місцеві бюджети могли втратити понад 550 млн грн.
Висновки дослідження підкреслюють необхідність зміни підходу до приватизації. Такі зміни пропонує законопроєкт №12230:
· Запровадити прозорий механізм продажу через аукціони, що дозволяє визначити реальну ринкову вартість об'єктів.
· Надати орендарям переважне право викупу за найвищою ціною, запропонованою на торгах.
· Забезпечити компенсацію вартості невід’ємних поліпшень орендарям за рахунок коштів, отриманих від продажу.
Завдяки цим змінам громади зможуть залучити більше коштів у свої бюджети, що сприятиме їхньому розвитку та зменшенню корупційних ризиків.»