Дмитро Кисилевський: Коли чиновники витрачають державні кошти на іноземне, вони фактично крадуть їх у ЗСУ

Секретаріат Комітету з питань економічного розвитку
22 лютого 2024, 13:08

 

Заступник Голови Комітету Дмитро Кисилевський продовжує відслідковувати публічні закупівлі на предмет відповідності вимогам локалізації.

"Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради закупив китайський вантажний автомобіль DONGFENG на суму 7,2 млн гривень, не вимагаючи будь-якої української складової у цій техніці, - повідомляє Дмитро Кисилевський. Інформацію про це правопорушення я передаю для реагування в Міністерство економіки України та Державну аудиторську службу. Вони є відповідальними за контроль дотримання законодавства на державних тендерах. Сподіваюсь цей тендер, як і інші подібні, буде скасовано, а винних притягнуть до відповідальності.

Окрім юридичної  відповідальності в таких випадках слід говорити і про моральну. До 40% з витрачених на публічних закупівлях коштів повертаються до бюджетів різних рівнів, якщо придбано продукцію українського виробництва із застосуванням локалізації. Згодом саме з цих коштів фінансуються Збройні сили України. Коли ж чиновники витрачають державні кошти  на іноземне, вони фактично крадуть їх у ЗСУ.

В Україні достатньо підприємств, здатних виробити аналог китайської вантажівки і забезпечити Потрібний рівень локалізації. Якщо в головах у деяких чиновників цієї інформації немає, доведеться отримати нагадування від контролюючих органів.

За моєю ініціативою аналітичний центр CMD Ukraine продовжує моніторити публічні закупівлі, які підпадають під вимоги локалізації. У січні в 43% таких закупівель виявлено процедурні порушення, які слід виправити без скасування тендеру. Це надзвичайно високий показник.

Протягом січня на Prozorro оголошено 124 закупівлі товарів, до яких застосовується вимога локалізації, але у 54 з них ця вимога не дотримана.

Крім того, за цей період було підписано 62 договори про закупівлі товарів, які підпадають під вимоги щодо локалізації, але до 22 з них не були додані документи щодо підтвердження локалізації.

Також у січні було виконано 20 договорів, щодо яких застосовується вимога локалізації, але у 13 з них не було надано фактичну калькуляцію щодо української складової у предметі закупівлі.

Очікую, що всі порушники виправлять свідомі або випадкові помилки законодавства. Моніторинг всіх тендерів, які підпадають під вимоги локалізації, буде продовжений."