Дмитро Наталуха: Для мене Конституція - це, передусім, підтвердження спроможності держави і нації

Секретаріат Комітету з питань економічного розвитку
28 червня 2023, 18:27

 

За право українців мати її і користуватися правами, закріпленими у ній, так само як і мати обов’язки щодо один одного - пролили кров, загинули чи зникли безвісти надто багато українців і громадян інших країн.
На жаль, цей процес триває і досі, та хочеться вірити, що ми вже на фінішній прямій історії. І що після найтемнішої ночі неодмінно настане світанок.
Не скажу, що у мене є улюблена стаття.
Скажу лише, що для мене цей документ є об'єктивізацією поняття «суверенітет», тому він безумовно важливий як в цілому, так і постатейно.
Та, зважаючи на той факт, що останні півтора роки наші внутрішні справи майже нерозривно пов'язані із нашими зовнішніми справами, то в цьому контексті, напевне, згадаю таки статтю 18 Конституції України.
«Зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права»
Простими словами - ми неуклінно маємо наслідувати український інтерес в тому числі - у відносинах із нашими зовнішніми партнерами, чи то по військовим, чи то по економічним питанням.
Власне, про це моя остання публікація на Економічна правда.
Ми, безумовно, є глибоко інтегровані у глобальні фінансово-економічні процеси і війна проявила цю інтеграцію щосили.
Ми отримуємо переваги від цієї інтеграції і заперечувати цей очевидний факт - безпідставно.
Та у вирі цих подій і процесів важливо не загубити себе. Важливо зберігати «стратегічність» цих кроків і відносин на міжнародній арені в першу чергу - для «забезпечення національних інтересів», як велить нам Конституція.
І наші відносини із міжнародними фінансовими інституціями - не виняток. Адже, цитуючи наведену статтю - «коли всі працюють для спільної перемоги, слово героїчного українського бізнесу точно не має бути менш вагомим, ніж слово МВФ».
Поєднання іноземного і українського досвідів у військовій сфері вже не раз доводило свою ефективність і вражало результативністю. Впевнений, в економічно-фінансовій ми доб?ємося того ж. Але це має бути не мова ультиматумів, а мова діалогу.
Так само, як Конституція України є успішним результатом діалогу української нації.
З днем Конституції, друзі!