«Один з головних шляхів нашого розвитку й відновлення - це інвестиції, передусім міжнародні, - розповідає голова підкомітету з питань промислової політики Комітету з питань економічного розвитку Муса Магомедов.
А факт є таким: у 2023 році обсяг прямих іноземних інвестицій склав $4,25 млрд. І це перевершило показники навіть деяких довоєнних років. Попри всі очевидні проблеми, пов’язані з нашим дикуватим сусідом, Україна все ще цікава великим західним інвесторам, і це не може не тішити.
Є конкретні напрями й конкретні проєкти, що цікаві великим гравцям на ринку. Передусім у сферах енергетики, агровиробництва, переробної промисловості, транспорту, логістики, IT тощо. Ризиків, звісно, чимало. Але й шляхи їх мінімізації вже також відомі: страхування за пільговими умовами, використання міжнародних програм таких як Ukraine Facility, розташування підприємств на (відносно) безпечних територіях, концентрація потужностей в індустріальних парках для мінімізації витрат, податкові пільги від держави тощо.
Питання залучення інвестицій як від зовнішніх, так і внутрішніх бізнесів напряму залежить від встановлених державою “правил гри”, за якими бізнес буде працювати. Вони мають бути чесні й прозорі, однакові для всіх, і базуватися на принципах верховенства права. На жаль, з цим в нас все ще проблеми. І закрити всі прогалини нашого законодавства – одне з першочергових завдань парламенту. Зі свого боку роблю чимало, щоб це нарешті стало реальністю.
Війна не означає, що все життя повинно завмерти. Навпаки, маємо шукати нові можливості й нові рішення ще активніше, ніж раніше. За оцінками Світового банку, протягом наступних десяти років для відбудови зруйнованої інфраструктури Україні необхідно буде щонайменше 486 млрд дол.
І тільки спільними зусиллями держави й бізнесу, особливо міжнародного, Україна зможе вистояти й поновитися.»