"Санкції начебто діють, але російські олігархи тільки багатіють, - зазначає Голова підкомітету з питань промислової політики Комітету з питань економічного розвитку Муса Магомедов. За рейтингом Bloomberg Billionaires Index цього року статки найбагатших людей Росії збільшилися на майже $38,6 млрд доларів. З 500 осіб у рейтингу – 25 росіян. Шестеро – взагалі у першій сотні.
Здавалося б, все мало бути зовсім навпаки. Чому ж вийшло саме так? Ось основні причини:
Наддоходи з продажу сировини у 2022. Війна спричинила стрибок світових цін на зерно, добрива, метали та енергоносії – основну продукцію російських олігархів.
Санкції за принципом «об'являємо зараз – вводимо потім». Це ще більше згвинтило ціни. Всі прагнули придбати сировину з запасом, поки є така можливість.
«Сірий» імпорт. За допомогою країн / компаній-посередників російські багатії доволі успішно продовжують торгувати зі світом.
Державні замовлення. В обмін на лояльність та підтримку режиму російська влада щедро субсидує олігархів державними підрядами. Як військовими, так і цивільними.
Вихід західних корпорацій з рф. Пустоту, що утворилася, заповнили компанії російські. Також вони змогли розширитися за рахунок отримання деяких західних активів.
Проблеми персональних санкцій. З 10 тис. підсанкційних росіян лише півтисячі перебувають під санкціями всіх союзних нам країн. А значить багато з них можуть продовжувати вести свої справи на Заході. Активи, що все ж були заморожені, досі не можуть бути конфісковані через відсутність правової бази.
Санкції, як механізм, безумовно працюють. З кожним роком їх наслідки росія та її олігархи відчуватимуть все більше. Але недостатня продуманість ефекту санкцій під час їх введення, дотеперішня невирішеність низки очевидних проблем не дали й не дають можливостей реалізувати їх повною мірою зараз.
Сподіваємося, що союзники України все ж зможуть закрити їх очевидні діри. І вже наступного року ми побачимо зовсім інший, дерусифікований рейтинг Блумбергу."