У своїй промові я зробив акценти на двох важливих аспектах малого (крафтового) виробництва:
1. Мале виноробство - як вид підприємницької діяльності та його роль у розвитку місцевої економіки, створення нових робочих місць, формування стійких локальних спільнот, здатність забезпечувати ефект мультиплікатора (запускати в дію інші види споживання та відповідно інвестування), а також вплив на економічно-соціальний розвиток непромислових територій. Саме ці позитивні ефекти малого виноробства у своєму законопроєкті я запропонував зробити об'єктом державної підтримки.
2. Мале виноробство - як складова частина самобутньої української національної ено-гастро культури, яка викликає неабиякий інтерес у світі, і яку ми зобов'язані ефективно капіталізувати. Популяризація українських національних продуктів, розвиток національних традицій та звичаїв, сімейних цінностей, закріплення їх в теперішніх та прийдешніх поколіннях - це величезна соціальна місія, яку малі винороби виконують розвиваючи свої підприємства. Це суттєва складова нашого національного та етнічного капіталу.
Ми поговорили також й про соціальну відповідальність малих виноробів, як сумлінних й відповідальних платників податків. Погодились, що дерегуляція й створення комфортних умов для розвитку бізнесу мають безумовно підкріплюватись легалізацією діяльності та роботі виноробів виключно в рамках правового поля.
Напевно, що це і є засади того, нового соціального договору між державою та бізнесом, який ми всі давно очікуємо.
Дякую вам за позитивну енергію, яку ви - «малі» даруєте й надихаєте на подальші якісні зміни нашого законодавства!"