"Що таке державний резерв? Це стратегічний запас матеріальних цінностей держави, з якого в критичних ситуаціях (війна, стихійні лиха, пандемії) забезпечуються термінові потреби, - інформує заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.
Роками держрезерв був корупційною схемою і чорною дірою для державних активів. Майно розкрадали, псували, перепродавали за копійки підставним компаніям. Схем безліч і всі вони працювали. НАБУ, ДБР та Генеральна прокуратура відкрили багато кримінальних проваджень стосовно розкрадання держрезерву.
Тож ми з колегами у Верховній Раді України у співпраці із Мінекономіки плануємо прийняття проєкту Закону України "Про державні резерви" (реєстр. №9079), який передбачає докорінно змінити підходи до роботи держрезерву і має знизити всі корупційні ризики.
Законопроєкт пропонує розмежувати державний матеріальний та мобілізаційний резерви і чітко визначити їх балансоутримувачів. Це потрібно для оперативного комплектування військових частин та підрозділів територіальної оборони ЗСУ.
У мобілізаційний резерв увійдуть запаси, які дозволять швидко та оперативно задовольняти військові потреби, відновлювати критичну транспортну інфраструктуру, енергосистему. Також необхідно передбачити можливість зберігання українського пального на території країн Євросоюзу.
Крім цього, законопроєкт має удосконалити порядок оновлення матеріальних цінностей, запровадити штрафи за порушення під час обслуговування резервів.
Окремий важливий блок - це оновлення держрезерву через продаж непотрібних запасів. Комітет з питань економічного розвитку до другого читання законопроєкту передбачив, що єдиний спосіб продажу матеріальних цінностей - це онлайн-аукціони в державній електронній систем, що не дасть можливості корупційним «мишам» прикрити сліди злочину."
Як зазначає Олексій Мовчан, прийняття законопроекту "Про державні резерви" дозволить створити достатній рівень запасів матеріальних цінностей, забезпечити їх належне зберігання та своєчасне оновлення, розвивати виробничі потужності суб’єктів господарювання, отримувати додатковий дохід та сприяти виробництву більшої кількості товарів.