Бойові дії в Україні не вщухають і це дуже негативно впливає на всі сфери існування держави, і у першу чергу - на її економіку, завдаючи непоправних втрат бюджету країни.
За прогнозами Міжнародного валютного фонду, українська економіка цього року скоротиться на 35%. Як зазначають у Світовому банку, в залежності від тривалості та інтенсивності війни, економіка України за підсумками року може впасти на 45,1%, порівняно з попереднім роком, а інфляція в 2022 році, як прогнозують аналітики, складе 15%. Прогнозується, що валовий державний борг України у 2022 році збільшиться до 86,2%.
Так, у березні місяці, падіння реального ВВП України, за підрахунками інвестиційної компанії Dragon Capital, становило 45% порівняно з аналогічним періодом минулого року, а витрати державного бюджету перевищили надходження приблизно на $2,7 млрд. За даними аналітиків очікується, що у квітні та травні цей розрив збільшиться до $5-7 млрд на місяць.
Україна потребує близько $5 млрд. на місяць додаткового фінансування і, за інформацією представника України у Світовому банку Романа Качура, наразі можна розраховувати на понад $11,5 млрд.
Зокрема, Світовий банк надав $1 млрд, очікується ще $2 млрд. Конгрес США проголосував за пакет, який включає $8,5 млрд прямої допомоги. Уряд Канади оголосив, що передасть $1 млрд у спеціальних правах запозичення (СПЗ). Єврокомісія також заявила про макрофінансову допомогу.
Наразі найбільшим донором траст-фонду Світового банку є США - $1 млрд., з яких $500 млн вже у фонді, очікується перерахування другої частини - допомоги від USAID на $500 млн.
Від Нідерландів надійшло $100 млн, від Швеції - $50 млн. Також була низка дрібніших трансферів у $10-20 млн або менше. Наприклад, Ісландія надала $500 000.
Світовий банк загалом анонсував Україні $3 млрд. Станом на 10 травня - $997 млн. У кінці травня - на початку червня планується схвалення проекту з фінансування заробітних плат для держслужбовців та вчителів на $1,5 млрд: $500 млн одразу та потім по $200 млн на місяць, сказав Качур. Додатково ведуться перемовини про те, щоб вже в червні збільшити обсяги до $2 млрд за рахунок гарантій від британського уряду.
У Комітеті щиро вдячні усім світовим донорам за надану фінансову допомогу Україні та сподіваються на подальшу участь економік провідних країн світу у подоланні економічних труднощів, які зазнає наша держава під час війни та у відновленні України у повоєнний час.