"Нарада Міністерства економіки України з замовниками та постачальниками продукції енергетичного машинобудування зайвий раз зафіксувала кілька хронічних хвороб, на які страждає вся українська економіка, - інформує за результатами своєї участі у зазначеному заході заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Замовники страждають на нездорову любов до імпорту. З іноземними постачальниками вони працюють по передоплаті, а українськими виробниками - по довгостроковій післяплаті. Зневага і дискримінація українських виробників іноді набуває просто вражаючих форм.

Замовники іноді банально не знають (!), що в Україні є виробники продукції, яка їм необхідна, і закуповують її за кордоном. А іноді знають, але роблять вигляд, що не знають.

Замовники не поспішають оголошувати перспективний план своїх потреб у різній продукції. Замість довгострокових партнерських угод - раптові тендери з датою поставки “на завтра”.

Особливість галузі енергетичного машинобудування додала до цього діагнозу кілька специфічних загострень:

Значна частина замовників продукції енергетичного машинобудування є державними компаніями. Але незважаючи на цей статус, розуміння необхідності пріоритету для вітчизняних постачальників у менеджменту відсутнє.

За кожними підприємством-постачальником у цій галузі стоять десятки інших виробників і наукомістких розробок. Турбіна чи трансформатор - високотехнологічне виробництво. Коли “Енергоатом” чи “Укренерго” закуповують щось китайське або турецьке - роботу недоотримують десятки тисяч українців по всій країні.

За підсумками наради Мінекономіки очікуємо конкретні кроки, які мають розпочати процес лікування від цієї хронічної хвороби.

Замовники продукції енергетичного машинобудування мають опублікувати свої плани закупівель на друге півріччя 2023 року. І представити орієнтовну потребу на 2024 рік.

Кожний великий державний замовник має зустрітись з українськими виробниками - потенційними постачальниками такої продукції і обговорити потреби замовника і можливості внутрішніх виробників. Щось подібне зараз проводить УЗ.

Розробка механізму заміщення російських та білоруських товарів, необхідних для роботи державних енергокомпаній.

Я вітаю і поділяю позицію Першого віце-прем'єр-міністра-Міністра економічного розвитку Юлії Свириденко, опубліковану після цієї наради: пріоритетом державних замовників у задоволенні своїх потреб мають бути товари внутрішнього виробництва.

Якщо комусь мало аргументу, що 40% коштів, витрачених державними замовником на продукцію вітчизняного виробника, повертаються державі, додам ще один, пов'язаний з війною.

Минула зима продемонструвала, наскільки важливою для України є спроможність швидко відновлювати окремі елементи критичної інфраструктури. Наша країна має власне енергетичне машинобудування. Його підтримка - питання національної безпеки.

Підтримка українського - сьогодні не просто гасло. Це частина нашої стійкості, нашої війни за збереження власної державності. І кожен державний замовник зможе конкретними діями і рішеннями продемонструвати розуміння чи не розуміння цього."

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 квітня 2024 10:30
25 квітня 2024 13:27
25 квітня 2024 09:51
24 квітня 2024 10:20
23 квітня 2024 11:40
22 квітня 2024 11:36
20 квітня 2024 10:11
19 квітня 2024 13:19
19 квітня 2024 10:01
18 квітня 2024 12:18